rune balans espor, makale

Sezon 4 Saldiri Gucu Tasiyicisi Runleri


Riot Games geçtiğimiz günlerde rünlere balans getireceğini duyurmuştu. Bu balans ile birlikte can çalma rünlerinin her biri şuan %2 değerinden %1.5 değerine düşürülecek. Zırh rünleride azaltılıyor fakat bunu telafi etmek adına her şampiyona 4 zırh bonus verilecek. Artık bu değişiklik zırh mühürleri için alternatif yaratmış olacak. Sağlık mühürleri favoriniz ise 5.35 değerden 8′ e yükseldiğini belirtmekten mutluluk duyarız.

Bunlarla beraber Zırh Delici Damga rünlerin sezon 4 te tekrar popüler olmasını bekliyoruz. Bu kanıya ise geçmişte saldırı gücü rünleriyle beraber kullanılmasından dolayı varıyoruz. Erken oyunda ve oyunun orta safhalarında zırh değerlerinin düşük olacağını düşündüğümüz zaman Zırh Delici Damga rünleri ve Cevher rünleri gayet makul seçimler olacaktır. Değişikliklerden sonra uygulanabilecek kombinasyonlar ( Son vuruş başına 2 hp’ den 3 hp’ ye kadar) ve Can Çalma Damga rünlerinin değerlerinin düşürülmesi saldırı gücü taşıyıcıları için 2 adet rün sayfası yapmak adına iyi bir fikir olabilir. Ayrıca bazı üst koridor ve orman oyuncularınında bu sayfaları daha sık kullanmasını bekliyoruz. Sezon 4 Saldırı Gücü Taşıyıcıları için en popüler olmasını beklediğimiz rün sayfaları:

9x Sağlık Mühürü, 9x Saldırı Hasarı Damgası, 1x Saldırı Hasarı Cevheri ve 2x Can Çalma Cevheri+ nişan rünleri ise seçiminize kalmış

Ancak, en çok görmeyi merak ettiğim  sayfa ise alttaki karma rün sayfasıdır:

3x Sağlık Mühürü, 6x Zırh Mühürü, 3x Saldırı Hasarı Cevheri, 5x Zırh Delici Damga, 4x Saldırı Hasarı Damgası, 3x Büyü Direnci Nişanı ve 6x Yükselen Büyü Direnci Nişanı

Karışık sayfanın arkasında yatan güzellik ise standart saldırı hasarı ve can çalma rünlerinin birlikte kullanılmasının yanı sıra aslında 6.6 değerinde gizli Zırh Delme rünlerinin bulunmasıdır. Benim görüşüme göre bu kombinasyon dünyanın en efektif ve etkili sağlık ve hasar kombinasyonudur ( En azından benim görüşüme göre). Bazı insanlar su götürmez bir şekilde Saldırı Gücü Taşıyıcıları için Sağlık Mühürlerinin daha iyi olduğunu düşünüyor ama gerçekte Zırh Mühürleri oyunun orta safhasına ve son sahfasına gelirken fiziksel hasar tutmak konusunda etkilidir. Sadece tanklar seviye başına Büyü Direnci kullanır fakat herkes seviye başına sağlık ve armor kazanır ve bunun tek nedeni ise neden ben seviye başına Büyü Direnci ve düz Zırh kullandım sorusunu getirir. Tüm şampiyonların 30 merkez Büyü Direnci, 3x düz Büyü Direnci Nişanı ve 6x yükselen Büyü Direnci Nişanı kullandığından bu yana orta oyun safhasından son oyun sahfasına geçerken bu setin gayet güzel çalıştığını biliyoruz.

Benim görüşüme göre, düz Sağlık rünleri Saldırı Gücü Taşıyıcıları için sahte büyü direnci gibi duruyor. Belirttiğimiz gibi oyun sonlarında ölçekli değildir. 1000 Sağlık değerinde, Zırh Mühürleri düz Sağlık Mühürlerinden çok daha iyidir. Eğer Sağlık Mühürleriniz varken birisi size karşı Mahvolmuş Kralın Kılıcı itemini alıyorsa, şimdi Zırh Mühürlerini almadığınız için çok daha hızlı ölebilirsiniz. Ayrıca saldırı hasarı/Zırh Delici rünlerle giren birisi Sağlık Mühürleriyle başlamış olan birisine çok fazla hasar vermeside kaçınılmaz olur. Bunu Ormancılar, Saldırı Gücü Taşıyıcıları ve Üst Koridor oyuncuları dikkate almalıdır.

Sonuç

Ben Saldırı Gücü Taşıyıcıları için 2 yada 3 sayfa oluşturulmasını tavsiye ediyorum. Can Çalma rünlerine gelen balansın erken safha şampiyonlarını durdurmak için yeterli olmadığını düşünüyorum. Önceden bu sayfa koridor safhasında güvenli bir şekilde minyon biçmek için kullanılıyordu. Bundan sonra ise farklı direnç rün setleri yapılarak tekrar aynı verim alınabilir. Bu konuda önerim ise düz direnç rünleri satın almanız ve muhtelemen de böyle yapacaksınız.

Eğer koridorda daha agresif şekilde oynamak istiyorsanız Zırh Delici rün sayfası sizin için ideal olabilir. Bu sayfayla birlikte size sağlık konusunda yardım edecek bir destek şampiyonu isteyerek rakibinize sert bir yumruk vurabilirsiniz. Seçtiğiniz ne olursa olsun, şimdi sizin için daha çok seçenek mevcut.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *