TI4ScheduleFP espor

Valve The International 4′ un Yeni Formatini Duyurdu


DotA 2 The İnternational 4′ ün bu yılki versiyonu önceki yıllara göre biraz daha farklı bir formatta gerçekleştirilecek. Turnuva formatı 16 takım ile Round-Robin veya bilinen adıyla çift eleminasyon(kazananlar-kaybedenler grubu) olarak oynanacak.

Tarih, konum ve online eleme değişikliklerinden sonra, Valve turnuva sistemini tanıtma kararı verdi. Organizasyon hala çift eleme sistemini korurken, playoff aşamasında 16 takım yerine 8 takım yer alacak.

Play-off’ lar 3 aşamadan oluşacak (Zaten oynanmış olan bölgesel elemeler dahil 4 aşama):

  • İlk aşama bölgeseler elemeler ile başlayacak ve kazanan 1 takım ikinci aşamaya geçme biletine sahip olacak. İlk aşama 8 Temmuz’ da başlayacak.
  • İkinci aşama ise 16 takım ile grup aşaması şeklinde oynanacak ve maçlar best-of-one şeklinde ilerleyecek. En iyi 2 takım doğrudan kazananlar grubuna çıkacak ve arkasından gelen 8 takım üçüncü playoff aşamasına geçecek ve kalan 6 takım turnuvaya veda edecek. 4 gün süre içerisinde 120′ den fazla karşılaşma olacak ve 9-12 Temmuz arasında gerçekleşecek.
  • Üçüncü aşama çift eleme formatının kaybedenler grubuna benzer biçimde gerçekleşecek. Grup aşamasında en düşük konuma sahip takımlar birbirleriyle bir daha yüzleşmek durumunda kalacaklar ve kazandıkları takdirde üst sıradaki takımlara karşı oynama hakkına sahip olarak ilerleyecekler. Her gün toplam 3 maç oynanacak. Her günün ilk maçında kaybedenler turnuvadan elenecek.  İkinci ve üçüncü maçında kaybedenler ise Ana Organizasyonda kaybedenler grubuna düşecek. Her günün üçüncü maçında kazanan takımlar ise Ana Organizasyonda kazananlar grubunda direk seribaşı olarak yer alacak. Üçüncü aşama 13-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek ve karşılaşmalar best-of-three şeklinde oynanacak.

Bu yeni sistem ile birlikte önceki yıllarda oluşan boşuna seyahat kaygısı çeken takımlar için ortadan kalkmış oldu. Playoff aşamasında kötü sonuçlar elenmeye yol açacaktır ve artık Ana Organizasyonda direk kaybedenler grubuna düşemeyecekler. Bu takımların Seattle’ a ulaştığı andan itibaren en iyi performanslarını ortaya koymaları gerektiği anlamına gelmektedir ve rekabetin şiddeti artacaktır! Yaklaşık 10 Milyon $’ a yakın ödül havuzu ile dikkat çeken bu organizasyon da kazanmak isteyen takımların çok mücadele etmesi gerekecek.

Yeni sistem hakkında daha fazla bilgi için, Resmi DotA 2 blog yazısına buradan ulaşabilirsiniz. The İnternational 4 Ana Organizasyonu 18-21 Temmuz tarihleri arasında Seattle Key Arena’ da gerçekleşecek. Bu şimdiye kadar eSports alanında gerçekleşecek en prestijli organizasyon olacak. Bu yüzden kemerlerinizi bağlayın – vahşi bir yolculuk olacak!

Kaynak: dota2.com

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *